Çetin: Türkiye hiçbir zaman Batı'ya diz çökmez

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Hükümet Liderlik Okulu tarafından 17. kez düzenlenen panelde  konuşan Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, panelistler arasında yer alan Yunan Profesör’ün sözlerine tepki göstererek  “Bu sırtını ABD’ye dayamış bir Yunan aklıdır. Rusya ve Türkiye hiçbir konuda batıya diz çökmeyecektir” dedi.

Global Liderlik Forumu, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Hükümet Liderlik Okulu tarafından 17. kez düzenlendi. BAU bu yıl burs imkanını Global Liderlik Forumuna iştirak eden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge Ivanov adına düzenlediğini duyurdu.

DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN KENDİ SINIRLARINI AŞMAN GEREKİR

Liderlik Forumu açılış konuşmasında dünyadaki güç savaşlarına ve denge sorunlarına karşı duyarlılıklarını vurgulayan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şenay Yalçın, “Rengarenk kültürlerin insanları, bu teknoloji ürünü dünyada ortak paydalarda buluşup aynı renkte bir yaşamı da kolaylıkla bölüşebilmektedirler. Bütün bu ortam ve koşullar liderliğinde yaşamın kendisi gibi farklı boyutlar ve niteliklerle donanmış olmasını zorunlu kılmaktadır” dedi.  Bahçeşehir Üniversitesi olarak “insanlığın yaşadığı tüm endişelere, karamsarlıklara çatışmalara ve sorunlara büyük bir duyarlılıkla ve sorumlulukla yaklaşıyoruz” diyen Yalçın, ülkemizden başlayarak yeryüzünün her yerinde insanlığın barış ve huzur beklentisine, daha güzel bir dünyayı ve hayatı paylaşmak ümidine akademik katkılar sunmaktayız. Zira çok iyi biliyoruz ki toplumlar güven içerisinde yaşamak için kendi sınırlarının dışında olanları uluslararası dengeleri ve denklemleri iyi bilmek ve bunlardan gereğince yararlanmayı başarmak zorundadır. Dünya ancak bu sayede yani toplumlar güven içerisinde olduğunda yarınlarına güven duyulan bir dünya olacaktır” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE GÜVENİLİR STRATEJİK ORTAK

Forum kapsamında Rusya’nın uluslararası arenana enerji politikaları ve bu bağlamda Türkiye ile ilişkiler başlığı ile bir konuşma yapan Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin ise konuşmasında “Rusya, dünya doğalgazının üçte 1’ini, petrolünün yüzde 15’ini, uranyumun yüzde 15’ini, kömürün yüzde 20’ini topraklarında barındıran bir ülke. Dünya petrol fiyatlarını  düşürme ve ambargo gibi yaptırımlar ile asla diz çökecek bir yapıya sahip olmayan Rusya’nın özellikle de elinde bulundurduğu enerji kaynaklarını Türkiye gibi güvenilir bir stratejik ortakla dünyaya satışını yapmayı planlaması da çok akıllıca atılmış bir adımdır” dedi.

TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN BATIYA DİZ ÇÖKMEZ

Panele katılan Yunan Profesör Trıantaphyllou’nun “Rusya enerji sektörü büyük bir fırtına yaşamaktadır ve Türkiye Avrupa’ya aittir” ifadeleri sonrası söz alan Çetin şunları söyledi;

 “Bu sırtını ABD’ye dayamış bir Yunan aklıdır. Rusya ve Türkiye hiçbir konuda batıya diz çökmeyecektir. AB ve ABD, kendi içlerinde kaya gazı ile güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji üzerine çalıştıkları, böylelikle uzun vadede Rusya ve Ortadoğu’ya bağımlılıklarını azaltacağını söylüyorlarsa şimdiye kadar Ortadoğu’da petrol ve gaz için neden bu kadar kan akıttılar. Öte yandan dünya enerjisi kaynaklarının yüzde 70’ini jeopolitik olarak çevresinde barındıran Türkiye, bu enerjinin kendi topraklarından geçmesi ile elde edeceği gelirle birlikte, yedi bin yıllık medeniyete sahip Anadolu topraklarından kendi enerji kaynaklarını çıkarmak için yoğun hamleler yapmalıdır.”

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Maganda kurşunu 9 yaşındaki çocuğu öldürdü başlıklı makalemizde GÜNCEL Haberleri, maganda ve silah hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir