Bilecik’in lezzetleri aynı sofrada buluşuyor

Bilecik Belediyesi Sultaneli Yöresel Lezzetler Evinde; nohutlu ve tavuklu mantıdan, keşkek, ovmaç çorbasına; mercimekli mantıdan kesme hamur, saçta yufka böreği, yağlı yufka, su böreği, kuru fasulye, kuskus pilavı, pancar pekmezi, saç kebabı, köpük helvası, höşmerim, cevizli üzüm sucuğu, incir tatlısı, sütlaç, kuru pasta, kabak tatlısı, kavurmaya kadar, Bilecik’e özgü yemekler ile Bilecik’ has içecekler vatandaşların hizmetine sunulmaya başlandı.

“Tarih ve kültür şehri Bilecik’imizin lezzetlerini tanıtıyoruz”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, yaptığı açıklamada ’’Bilecik’imiz her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Turizm noktasında farkındalık oluşturacak atılımları hemşehrilerimiz ile gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bilecik artık turizm ve tanıtım alanında adından söz ettiren bir şehir haline geldi. Bilecik’imizin değerlerini de bu çalışmalarımız kapsamında akademik ve uzman araştırmacılar tarafından çıkarılıp yeniden gün yüzüne çıkartıyor ve bunları koruma altına alarak şehrimize ekonomik kazanç sağlayacak formüller üretiyoruz. Bunlardan biri de Bilecik Belediyesi Sultaneli Yöresel Lezzetler Evi olarak adlandırdığımız ve yöremize ait el emekleri ile aslına uygun formüller ve teknikler ile hazırlanarak tabaklara sunduğumuz el yemekleri konsepti. Yapılan yöresel yemeklerimiz hanımların ellerinden ev ortamında hiçbir katkı maddesi kullanmadan usulüne uygun bir şekilde sağlıklı ortamlarda hazırlanarak servise sunuluyor. Bu tema ile ayrıca ev hanımlarımızda ev ekonomilerine katkı sağlamış olmakta. Yaptığımız projeler arasında ayrıca Sultaneli Çarşısı (Hanımeli Osmanlı Sokağı), Yöresel Ürünler Çarşısı, Kültür Hanı, Osmanlı Kültür ve El Sanatları Merkezi, Sultanevi, Öğrenci Otağı, Yaşayan Şehir Müzesi Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi gibi çalışmalarımız ve projelerimiz bu noktada turizm ve tanıtım alanlarında destekleyici bir rol üstlenmektedir. Bu noktada Bilecik’imize yapmış olduğumuz Bilecik Belediyesi Sultaneli Yöresel Lezzetler Evi’miz şehrimize ve şehrimize gelen misafirlerimize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başkan Necip Meral oldu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir